De heer Ahmed Aboutaleb heeft als verkenner zijn bevindingen vrijdag 3 april in een brief naar de Haagse gemeenteraad gestuurd. Hij adviseert dat de grote winnaar van de verkiezingen – Hart voor Den Haag – zo spoedig mogelijk gesprekken begint met D66.
In zijn gesprekken met de verschillende partijen constateerde Aboutaleb een grote betrokkenheid bij de partijen met de toekomst van de stad. Het thema ‘Wonen’ kwam daarbij het meest naar voren, in het bijzonder: het woningtekort, betaalbaar wonen en het aantal dak- en thuisloze mensen, evenals het aantal te huisvesten jongeren en asielzoekers. Ook het belang van schone, veilige en groene wijken met een goede luchtkwaliteit werden genoemd en een gezonde en verbonden stad waarin iedereen kan rondkomen. Bovendien kwamen thema’s als veiligheid, bereikbaarheid en een sterke economie, voldoende werkgelegenheid en gezond financieel beleid met voldoende werkgelegenheid aan de orde.
Lage opkomst
De partijen spraken tegen de verkenner hun zorgen uit over de lage opkomst, hoewel deze hoger is dan vier jaar geleden. ‘Meer dan de helft van de stemgerechtigden heeft geen gebruik gemaakt van zijn stemrecht. Voor het goed functioneren van de democratie blijft politieke participatie van de inwoners cruciaal om draagvlak te creëren voor de maatregelen die nodig zijn voor de grote opgaven in de stad’, zo schrijft Aboutaleb. Partijen hebben de wens uitgesproken beter met elkaar samen te werken )’ de verhoudingen waren hard, soms onnodig hard’). Het is tijd om te investeren in persoonlijke verhoudingen, verschillen te overbruggen en om vooruit te kijken in het belang van de inwoners, zo stelt de verkenner.
Conclusies
Aboutaleb constateerde dat het voor vrijwel alle partijen duidelijk is dat Hart voor Den Haag als overduidelijke winnaar het ’hart’ van het nieuw te vormen college zal moeten worden. De verkenner stelt vast ‘dat er behoefte is aan een collegiaal bestuur, dat zijn basis vindt in de principes van de democratische rechtsstaat. Een bestuur dat betrouwbaar en voorspelbaar is, dat zijn verantwoordelijkheid neemt, eenieder gelijk en rechtvaardig behandelt en de wet- en regelgeving respecteert.’
Verder werd duidelijk dat PRO Den Haag (voorheen GL/PvdA) samenwerking in een coalitie met Hart voor Den Haag uitsluit. D66 heeft aangegeven dat het eerst onderzoeken van een andere samenwerking, namelijk die met Hart voor Den Haag, VVD, DENK en CDA, voor hen een nadrukkelijke wens is, gezien de inhoudelijke overeenkomsten van deze partijen. Als deze combinatie niet tot een coalitie leidt, kan gekeken worden naar een brede middencoalitie met Hart voor Den Haag, D66 en PRO Den Haag, aldus het standpunt van D66. Omdat PRO Den Haag dit laatste uitsluit en de verkenner constateert dat Hart voor Den Haag, ‘gelet op de zetelverdeling en het recht doen aan de verkiezingsuitslag’, de voorkeur heeft en het noodzakelijk acht eerst inhoudelijke gesprekken met D66 te voeren, is een andere samenwerking (met VVD/DENK en CDA) verder niet onderzocht door Aboutaleb.
Gesprekken Hart voor Den Haag en D66
De volgende stap is volgens Aboutaleb dan ook dat Hart voor Den Haag en D66 ‘op korte termijn onder begeleiding van een informateur starten met het voeren van inhoudelijke gesprekken.’ Aboutaleb: ‘Omdat D66 samenwerking met Hart voor Den Haag niet uitsluit, doe ik een dringend beroep op D66 en vraag ik de fractie met klem het eerder ingenomen standpunt te heroverwegen in het belang van de stad. Deze conclusie ligt ook voor de hand en doet recht aan de uitslag van de verkiezingen: de twee grootste partijen van de stad stropen de mouwen op en gaan de inwoners van Den Haag dienen.’
De verkenner denkt dat samenwerking tussen de partij van De Mos en D66 eventueel later aangevuld met een andere partij of andere partijen ‘bijdraagt aan het gewenste stabiele en betrouwbare bestuur, en dat met deze samenwerking de verbinding met de stad en in de gemeenteraad wordt gemaakt.’ Het advies is dan ook dat ‘Hart voor Den Haag en D66 met elkaar inhoudelijke gesprekken gaan voeren om te komen tot een coalitie.’ Aboutaleb adviseert verder niet alleen tot bepaalde compromissen te komen maar ook aandacht te schenken aan zaken als bestuursstijl, omgangsvormen en onderling vertrouwen.
Veder dankt de verkenner al zijn gesprekspartners voor hun openhartigheid en de ambtenaren ‘die mij hebben bijgestaan bij het vervullen van deze rol.’
Hier lees je de brief van de verkenner.
In een persverklaring stelt Hart voor Den Haag het verkennersadvies van de heer Aboutaleb te omarmen. De partij stelt dat het ’tijd is om te leveren voor de stad’. Partijleider De Mos wil na het paasweekend starten met onderhandelingen. ‘De partij onderschrijft de analyse dat de twee grootste partijen van de stad, Hart voor Den Haag en D66, nu hun verantwoordelijkheid moeten nemen om tot een stabiel en betrouwbaar stadsbestuur te komen. Gezien de verkiezingsuitslag en de zetelverdeling is het logisch dat deze route nu wordt bewandeld en nader wordt onderzocht.’
Bron: eigen verslaggeving
Heb jij leuke nieuws tips of opmerkingen voor de redactie?
Stuur dan een bericht naar ons via: info@070online.nl

