Den Haag staat van vrijdag 21 tot en met zondag 23 augustus 2026 in het teken van de Indische en Indonesische cultuur. In de binnenstad vindt het nieuwe, gratis toegankelijke Jalan Jalan Festival plaats. Tegelijkertijd kunnen bezoekers de nieuwe fietsroute ‘Langs sporen van Indië in Den Haag’ volgen, die langs veertien historische, culturele en culinaire locaties voert.
Het Jalan Jalan Festival is een driedaags stadsfestival met muziek, optredens, workshops, een markt en Indisch en Indonesisch eten. De centrale locatie is Jalan Pedis op het Lange Voorhout. Het festival wil mensen met elkaar verbinden via cultuur, erfgoed, smaak en muziek en vertelt het Indische verhaal in de breedste zin, met ruimte voor zowel traditie als vernieuwing.
Den Haag als ‘weduwe van Indië’
Den Haag wordt ook wel de ‘weduwe van Indië’ genoemd. Na de onafhankelijkheid van Indonesië vestigden veel Indische Nederlanders en andere repatrianten zich in de stad. Daardoor groeide Den Haag uit tot het belangrijkste centrum van de Indische gemeenschap in Nederland. De geschiedenis daarvan is nog altijd op verschillende plekken in de stad zichtbaar.
De nieuwe fietsroute begint op het Plein, bij het voormalige ministerie van Koloniën. Vervolgens gaat de route onder meer langs het Lloydgebouw aan de Korte Vijverberg. Boven op de gevel staat een Javaanse vrouw, ‘Insulinde’. Die naam werd door schrijver Multatuli bedacht als liefkozende benaming voor Nederlands-Indië.
Andere locaties langs de route zijn Hotel Des Indes, de Archipelbuurt, het Indisch Monument, Boekhandel Moesson, Kunstmuseum Den Haag en Museum Sophiahof. Onderweg komen fietsers verhalen tegen over bekende personen als Louis Couperus en Jan Toorop, maar ook minder bekende geschiedenissen, zoals die van de zeebaboes. Deze vrouwen begeleidden kinderen tijdens de lange zeereis naar Nederland.
Ook aandacht voor Indische eetcultuur
De route besteedt daarnaast aandacht aan de Indische eetcultuur. Zo voert de tocht langs koffiebranderij en theehandel Inproc, Toko Frederik en restaurant Garoeda.
De gratis fietsroute ‘Fietsen langs sporen van Indië in Den Haag’ is te vinden op denhaag.com. De route is ongeveer 12 kilometer lang en duurt circa 45 minuten, afhankelijk van de tijd die deelnemers bij de verschillende locaties doorbrengen. Geschiedenis, cultuur, kunst en culinaire tussenstops worden daarbij gecombineerd.
De fietsroute kan tijdens het festival worden gecombineerd met een bezoek aan het Jalan Jalan Festival, maar is ook op een ander moment te fietsen.
Jalan Jalan Festival
Het Jalan Jalan Festival vindt van vrijdag 21 tot en met zondag 23 augustus 2026 plaats op verschillende locaties in Den Haag. Jalan Pedis op het Lange Voorhout vormt de centrale locatie.
Het festival richt zich op de Indische en Indonesische cultuur en wil bezoekers kennis laten maken met erfgoed, verhalen, muziek, eten en hedendaagse vormen van cultuur. De toegang tot het festival is gratis.
Bron & foto: persbericht The Hague & Partners
Heb jij leuke nieuws tips of opmerkingen voor de redactie?
Stuur dan een bericht naar ons via: info@070online.nl

