In de binnenhaven van de Bierkade ligt de Hendrina Johanna, een bijzonder historisch schip uit 1905, het schip is alweer 20 jaar terug in de stad. Dit schip, een originele “Hagenaar” of “Wagenbrugger”, herinnert aan een belangrijk tijdperk in de Haagse geschiedenis. Stichting De Ooievaart, die het schip in 2005 verwierf, werkt sindsdien met een team van vrijwilligers aan de restauratie en het behoud van dit unieke vaartuig.
De Hendrina Johanna speelde ooit een cruciale rol in de aanvoer van bouwmaterialen voor het Vredespaleis, het iconische fundament van Den Haag als internationale stad van Vrede en Recht. Het schip is een tastbaar voorbeeld van de historische zeilende vrachtvaart naar en vanuit de stad. “De Hendrina Johanna illustreert een afgesloten periode van scheepvaart, waarin het leven aan boord soms zwaar maar altijd indrukwekkend was,” aldus Peter Duivesteijn, directeur van Stichting de Ooievaart.
Een schip met een verhaal
De Hendrina Johanna, gebouwd op een werf in Doesburg, Gelderland, heeft een lengte van 26 meter, een breedte van 4,15 meter en een doorvaarthoogte van slechts 2,4 meter. Deze afmetingen waren essentieel om de beruchte Wagenbrug in het Haagse stadscentrum te kunnen passeren. De Hagenaar was ontworpen om ondanks smalle en ondiepe waterwegen toch vracht zoals steenkolen, turf en bakstenen te vervoeren.
Het schip staat symbool voor de tijd waarin Den Haag nog bereikbaar was voor zeilende vrachtschepen en is een getuigenis van de slimme ontwerpen die nodig waren om de uitdagingen van de binnenvaart te overwinnen. Door zijn prominente ligplaats aan de Wagenbrug doet het schip oude tijden herleven en is het een belangrijk element in het stadsgezicht van Den Haag.
Meer dan een schip: een stukje erfgoed
De restauratie van de Hendrina Johanna brengt de verhalen van de zeilende vrachtvaart tot leven. Bezoekers krijgen een inkijk in het harde schippersleven van 1905 tot aan de Tweede Wereldoorlog. Het schip dient niet alleen als een drijvend museum, maar ook als symbool van de wederopbouw en het internationale karakter van Den Haag. Dit soort schepen vervoerde namelijk ook de stenen voor het Vredespaleis vanuit de grote rivieren naar Den Haag.
Vrijwilligers gezocht:
De Hagenaar zoekt nog vrijwilligers die als gids, beheerder, schilder of klusjesman aan het werk willen. De activiteiten vinden plaats op doordeweekse dagen en zijn in gezamenlijk overleg in te vullen. Het is natuurlijk een pré als je een maritiem verleden hebt, maar met historische interesse in en over Den Haag kom je ook al een heel eind. Meld je aan via info@ooievaart.nl met titel Hagenaar of kom langs op woensdag de 19e of zaterdag 22 maart 2025 tijdens onze open dag tussen 11.00 en 15.00 uur.
Extra bezichtigingen:
Stichting De Ooievaart nodigt inwoners, toeristen en liefhebbers van maritiem erfgoed uit om dit historische schip te bezoeken en het bijzondere verhaal van de Hagenaar te ontdekken. Met haar 20-jarige jubileum in de hofstad, is de Hendrina Johanna een unieke kans om een belangrijk deel van het Haagse verleden te ervaren. Woensdag 19 maart en zaterdag 22 maart is het mogelijk om de Hagenaar te bezoeken tussen 11.00 en 15.00 uur. De extra bezichtigingsdagen zullen later in het seizoen bekendgemaakt worden.
Bron: Via persbericht van Stichting De Ooievaart
Heb jij leuke nieuws tips of opmerkingen voor de redactie?
Stuur dan een bericht naar ons via: info@070online.nl
Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en achtergronden uit Den Haag?
Abonneer je nu op de 070online.nl-nieuwsbrief
070online.nl brengt Haags nieuws zonder subsidie dankzij vrijwilligers en jouw steun!
Klik hier om een donatie te doen